Semināri par aprūpi mājās pulcēja vairākus simtus cilvēku

Trešdien, 3. februārī, Kuldīgas novada pašvaldības aģentūras "Sociālais dienests" telpās notika pēdējais – piektais – seminārs par aprūpi mājas apstākļos, kuros tika prezentēts brīvi pieejams video materiāls tīmekļa vietnē www.prastpalidzet.lv. Šī projekta ietvaros notika bezmaksas semināri piecos Latvijas novados – Jelgavā, Smiltenē, Madonā, Balvos un Kuldīgā, pulcējot vairākus simtus cilvēku un vēlreiz apliecinot, cik ļoti aktuāla ir šī tēma.

Semināru mērķauditorija bija cilvēki, kuri mājās aprūpē savus tuviniekus un kuriem nav priekšzināšanas par pareizu aprūpi, kā arī Latvijas nevalstiskās organizācijas, kuras palīdz cilvēkiem mājas aprūpē. Tāpat arī atsvaidzināt savas zināšanas tika aicināti sociālo dienestu darbinieki, kuri ikdienā sniedz aprūpes mājās pakalpojumus sava novada iedzīvotājiem.

Seminārā Latvijas Samariešu apvienība iepazīstināja ar tīmekļa vietnes un video materiālu lietošanas iespējām, savukārt Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledža informēja par praktiskiem paņēmieniem aprūpes veikšanai mājas apstākļos un demonstrēja dažādus aprūpes palīglīdzekļus. Tāpat aktuālu informāciju semināra apmeklētājiem sniedza arī uzņēmums TZMO Latvija par augstākās kvalitātes medicīnas un higiēnas preču izstrādājumiem, kas noder aprūpes vajadzībām un ir iekļauti arī valsts kompensējamā sarakstā. TZMO Latvija uzņēmums pārstāv zīmolus - Seni, Bella, Bella Baby Happy un Matopat.

“Šo mājaslapu un brīvi pieejamos video mācību materiālu izveidojām, jo ikdienā redzam, cik ļoti aktuāla problēma tā ir cilvēkiem, kuriem tuvinieki slimības vai vecuma dēļ paliek uz gultas. Ne vienmēr cilvēkiem ir zināšanas, kā palīdzēt ikdienas aprūpē, nenodarot pāri ne sev, ne līdzcilvēkam. Un, redzot, cik plaši apmeklēti ir šie semināri, cik pilnas ir zāles, saņemot lūgumus organizēt šādus seminārus vēl daudzos citos novados, vēlreiz pārliecināmies, ka šīs zināšanas cilvēkiem tiešām pietrūkst,” saka Latvijas Samariešu apvienības direktors Andris Bērziņš.

“Katrs cilvēks ir citādāks, tāpat arī aprūpi visiem nevaram sniegt vienādi, ir jābūt individuālai pieejai. Pēc katra semināra cilvēki vēl ilgi uzkavējās, lai pajautātu un rastu atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem. Runājot ar cilvēkiem, redzējām, cik ļoti viņiem pietrūkst zināšanas gan aprūpē, gan arī ikdienas komunikācijā, lai veiksmīgi spētu organizēt un sniegt aprūpi, un cik pateicīgi viņi ir par šo iespēju uzzināt ko jaunu un būtisku par aprūpi,” pauda Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžas aprūpe katedras lektore Ina Vīksniņa, piebilstot, ka aprūpētājiem ir nepieciešamas zināšanas, kursi, apmācības, lai aprūpes mājās pakalpojums būtu kvalitatīvs.

Tēma „aprūpe mājās” noteikti nav mediju dienaskārtības, politiķu un sabiedrības galveno interešu augšgalā. Par aprūpi medijos visbiežāk tiek runāts un stāstīts tikai tad, kad ir samilzusi kāda problēma. Savukārt cilvēkam, kurš nestrādā ar sociālo jomu saistītā darbavietā, visticamāk par aprūpes tēmu nākas domāt tikai tad, ja kāds no viņa tuviniekiem ir smagi saslimis vai jārod iespējas, kā ikdienā palīdzēt saviem sirmajiem vecākiem, kuriem ir grūtības ar ikdienišķu darbību veikšanu.  Cilvēka dzīve „apmet lielu kūleni”, kad nākas saskarties ar savu vai savu tuvinieku nespēju veikt ikdienas pienākumus, dzīvot ierasto dzīvi un pašam par sevi parūpēties. Tas ir emocionāli grūts posms gan paša, gan tuvinieku dzīvē. Prioritāšu pārskatīšana, neziņa par to, kas būs, jaunas rūpes.

Mēdz gadīties, ka tuvinieki jaunajā situācijā apjūk, jo nezina, ko un kā darīt, lai palīdzētu, baidās, ka nav pietiekami zinoši, lai organizētu palīdzību vai aprūpi. Tieši tādēļ ir izveidota tīmekļa vietne www.prastpalidzet.lv , kur bez maksas var gan noskatīties mācību video, gan arī izlasīt pamācības, kā veikt aprūpi mājas apstākļos, lai nenodarītu pāri ne aprūpējamajam, ne arī pašiem sev.

Video izveide un publicēšana īstenota pateicoties A/S "Latvijas valsts meži" atbalstam sociālajai jomai.

Jaunumi

Sociālās līdzdalības projekti

Esi mums draugos